Milyoner son model arabasını evsiz adama ‘verdi’. Nedeni ise çok zekice!

BurhanTürkoğlu, üç yıl önce, bir gece geç saatlerde ofisini terk ederken inanılmaz bir şeyle karşılaştı. Her zamanki gibi, saat 10’da ayrılmak için en son kişi olurdu, ancak o akşam farklıydı – ışıkların hala yantığını ve havanın kıvrandığını fark etti …

Amerika’nın en zengin varlıklı bireylerini hayatlarının ya da iradesinin esnasında hayır kurumlarına ve hayırsever nedenlere en az yarısını bağışlamaya ikna etmek amacıyla 2010 yılında Vekillik Yasasını başlattılar. Bugün 14 ülkeden 130’u aşkın çift ve kişi imzaladı.

1. Sara Blakely
Küçük bir kız olduğumdan beri hep kadınlara yardım etmek istemişimdir, benim en çılgın hayallerimde onların kıçlarıyla başlamış olacağımı hiç düşünmemiştim. ”
Spanx CEO’su, kadınlar için vücudu şekillendiren iç çamaşırı satmak için 1 milyar dolarlık servet yarattı. Rehin mektubunda Blakely, kadının çoğunu dünyanın her yerindeki kadınlara eğitim ve kaynaklara erişimde başarılı olmalarına yardımcı olmak istediğini söyledi.

2. George B. Kaiser
“Sanırım benim hayırsever bağlılığıma büyük bir suçluluk duygusu ile geldiğimden beri, iyi şansımın şahane şans için olduğu kadar üstün kişisel karakter ya da girişime bağlı olmadığını erken fark ettim.”

Kaiser, petrol, gaz ve bankacılık endüstrilerinde 9,2 milyar dolarlık servet kazanmış ve halen BOK Finansal’nın başkanıdır. Yoksulluğun temel nedenlerine değinmek ve “yoksulluğun nesiller çevrimini tersine çevirmek” üzere yardım etmek istediğini açıkladı.

3. Vladimir Potanin
“Ben de bunu, çocuklarımı aşırı servetin yükünden korumak için bir yol olarak gördüm; bu da, hayatta kendi başına bir şey elde etmek için herhangi bir motivasyondan mahrum bırakabilir.”

Potanin, Rusya’nın girişimci ve oligarşisidir ve Forbes tarafından Rusya’nın en zengin adamı ve dünyanın en zengin 60’cısıdır. Bir zamanlar SSCB’nin dış ekonomik ilişkilerinin bir çalışanıydı.

özelleştirildiğinde metal şirketleri satın alarak 14.5 milyar dolar servet kazandı.
Potanin, servetinin özellikle Rusya’da “eğitim, kültür ve hayırseverlik alanındaki programları desteklemesi” için istediğini yazdı.

4. Harold Hamm ve Sue Ann Arnall
ABD tarihinin en pahalı boşanmalarından birine son verdikten sonra Hamm ve Arnall, servetlerinin en az yarısını sadaka katkıda bulunmak için ayrı taahhütte bulundu.

Birçok plâtç, çocuklarının zorlu çalışmanın değerini anlaması için servetlerini uzatmak istediklerini söylerken, Arnall’un çocukları aslında onun sözünü imzalamaları için ona ilham kaynağı olduklarını söyledi. Otizm ile çocukları desteklemek isteyen Arnall, “Kızlarımın oğlu daha da kararlı hale geldi ve bu rüyayı sürdürüyorum” diye yazıyordu. Ayrı bir mektupta Hamm, 11.5 milyar dolarlık servetinin çoğunu diyabet araştırmasına bağışlamak istediğini söyledi.

5. Manoj Bhargava (Bkz. Düzeltme, aşağıda)
“Seçimim, ona para vererek veya hayır işlerine% 90lık katkı sağlayarak oğlumun hayatını mahvederdi, pek bir şüphe yok” dedi.

Bhargava, 5 Saatlik Enerji’nin CEO’su. Eski keşiş ve kolej bırakma 2000’lerin başında enerji çekimleri geliştirdikten sonra servetini kazanmıştı. Şirketi, FDA’nın 2012’de çekimlerin 13 ölüme katkıda bulunabileceğini önermesinden bu yana son yıllarda büyük ilgi gördü. Ancak Bhargava, paranın en az yarısını kırsal alanlara su dağıtımı ve fosil yakıt emisyonlarının azaltılması da dahil olmak üzere Hindistan’daki nedenlere yardımcı olmak için vaat etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *